HP31, 25 Aralık 09: Cin Seddi

Haftaya Paydos'ta bu hafta başkentin Türkiye'ye kazandırdığı son gruplardan birini, Cin Seddi'ni konuk ediyoruz... Özgün şarkılarının yanında dikkat çekici sahne performansıyla da yoğun bir takipçi kitlesi oluşturan Cin Seddi ile yeni albümlerini konuşuyoruz.


CİN SEDDİ’NİN İLK ALBÜMÜ “HER ŞEYE EVET DİYEMEM” İLE “HAYIR!” DİYEBİLMEK YOLUNDA İLK ADIM...
2003 yılında Ankara’da kurulan ve performanslarını izleyicilerin beğenisine sunan Cin Seddi, demolarına gösterilen ilgiyle birlikte çalışmalarına hız katarak şarkılarını "Her Şeye Evet Diyemem" adlı ilk albümlerinde topladı.

Umut, umutsuzluk, değişmeden varolabilme çabası, yaşadığımız dünyayı ve kendimizi affedebilme gücünü arayışımız gibi duygular ve rüyalar üzerine olan şarkıların tüm söz ve müzikleri, Özlem Altınışık ve Uğur Çakar'a ait. 12 şarkılık Her Şeye Evet Diyemem'in masteringi Him, Nightwish, Amorphis, Sentenced gibi dünyaca ünlü grupların mastering’ini yapmış olan Mika Jussila tarafından Finlandiya’da Finnvox stüdyolarında gerçekleştirildi. Kayıtları ve mixleri Studyo d' de Deniz Durdağ tarafından yapıldı. Albümdeki 7 parçada klavyelerde ve elektronik düzenlemelerde 2008 Halıcı Beste Yarışması birincisi ve 2007 Nokia Supersound Kategori birincisi Olcay Demirci eşlik etti.
Yapımcılığını Aykut Gürel'in yaptığı albüm Iremrecords etiketiyle müzik marketlerde... Özlem Altınışık’ın vokal yaptığı grupta, Uğur Çakar ve Tunç Apatay gitar, Burak Sezgin bas, Kemal Sözer davul çalıyor. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen “9. Battle of the Bands” yarışmasında Jüri Özel Ödülü alan grubun bu ilk albümünün ismiyse Özlem Altınışık’ın üniversiteye girdiği yıllarda “her şeye evet diyen insanlar” ın psikolojisi üzerine yazdığı denemeden yola çıkılarak konuldu.
Aslında hepimizin içerisinde mükemmel bir dünya olduğunu ve bu dünyanın, yaşamak zorunda kaldığımız bize dayatılan telaşlı dünya karşısında ezildiğini, yavaş yavaş ruhlarımızın da değişen teknoloji ile birlikte mekanikleşmeye başladığını vurgulayan Cin Seddi şöyle diyor;
Siz de “hayır” diyemeyenlerdenseniz albümü dinledikten sonra her şeye evet dememeye hazır olun..
ad